Posted by Editoress on 04/9/10
Results from the 5th stage in Spain. Ryder Hesjedal was 7th and Christian Meier still wears the blue jersey for the Sprinter's category overall
Stage 5: Eibar to Orio, 170 Kms | |
1 Joaquin Rodriguez (Esp) Team Katusha | 4:07:52 |
2 Samuel Sanchez (Esp) Euskaltel - Euskadi | at 0:14 |
3 Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Caisse d'Epargne | |
4 Christopher Horner (USA) Team Radioshack | both s.t. |
5 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux | 0:20 |
6 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini | |
7 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions | |
8 Dries Devenyns (Bel) Quick Step | |
9 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto | |
10 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto | |
11 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia | |
12 Benat Intxausti (Esp) Euskaltel - Euskadi | |
13 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank | |
14 Haimar Zubeldia (Esp) Team Radioshack | |
15 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia | all s.t. |
16 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia | 0:24 |
17 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha | 0:42 |
18 Daniel Navarro (Esp) Astana | 0:51 |
19 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions | 0:59 |
20 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale | 1:00 |
21 Ivan Velasco (Esp) Euskaltel - Euskadi | 1:06 |
22 Robert Gesink (Ned) Rabobank | 1:07 |
23 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne | |
24 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha | |
25 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha | |
26 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia | all s.t. |
27 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo | 1:30 |
28 David Lopez Garcia (Esp) Caisse d'Epargne | 1:56 |
29 Paolo Tiralongo (Ita) Astana | 2:35 |
30 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack | |
31 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank | |
32 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha | |
33 Matthias Russ (Ger) Team Milram | |
34 Gonzalo Rabunal (Esp) Xacobeo Galicia | |
35 Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team | |
36 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team | all s.t. |
37 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux | 3:52 |
38 Delio Fernandez (Esp) Xacobeo Galicia | 4:20 |
39 Manuel Vazquez Hueso (Esp) Andalucia - Cajasur | |
40 Bram Tankink (Ned) Rabobank | |
41 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank | all s.t. |
42 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale | 4:52 |
43 Gustavo Cesar (Esp) Xacobeo Galicia | 5:02 |
44 Grischa Niermann (Ger) Rabobank | |
45 Dominik Nerz (Ger) Team Milram | both s.t. |
46 David Loosli (Sui) Lampre-Farnese Vini | 5:37 |
47 Davide Malacarne (Ita) Quick Step | 6:33 |
48 André Steensen (Den) Team Saxo Bank | 7:16 |
49 Manuel Calvente (Esp) Andalucia - Cajasur | |
50 Andrey Zeits (Kaz) Astana | |
51 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank | |
52 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha | |
53 Serafin Martinez (Esp) Xacobeo Galicia | |
54 Ruben Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi | |
55 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux | |
56 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale | |
57 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha | |
58 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana | all s.t. |
59 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto | 9:25 |
60 Gianni Meersman (Bel) Française Des Jeux | |
61 Maxim Gourov (Kaz) Astana | |
62 Rasmus Guldhammer (Den) Team HTC - Columbia | |
63 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank | |
64 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram | |
65 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank | |
66 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram | |
67 Matthew Busche (USA) Team Radioshack | |
68 Christian Knees (Ger) Team Milram | |
69 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale | |
70 Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini | |
71 Iban Mayoz (Esp) Footon-Servetto | |
72 Aitor Perez Arrieta (Esp) Footon-Servetto | |
73 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini | |
74 Alberto Benitez (Esp) Footon-Servetto | |
75 David De La Fuente (Esp) Astana | |
76 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini | |
77 Paul Martens (Ger) Rabobank | |
78 Charles Wegelius (GBr) Omega Pharma-Lotto | |
79 Sergio Carrasco (Esp) Andalucia - Cajasur | |
80 Sergio Paulinho (Por) Team Radioshack | |
81 Egoi Martinez (Esp) Euskaltel - Euskadi | |
82 Oscar Freire (Esp) Rabobank | |
83 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank | |
84 José Luis Arrieta (Esp) AG2R La Mondiale | |
85 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel - Euskadi | |
86 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team | |
87 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team | |
88 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team | |
89 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux | |
90 Kjell Carlström (Fin) Sky Professional Cycling Team | |
91 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux | |
92 Davide Vigano (Bel) Sky Professional Cycling Team | |
93 Bauke Mollema (Ned) Rabobank | |
94 Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team | |
95 Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale | |
96 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia | |
97 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions | |
98 Ezequiel Mosquera (Esp) Xacobeo Galicia | |
99 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step | |
100 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne | |
101 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne | |
102 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo | |
103 David Zabriskie (USA) Garmin - Transitions | |
104 Dario Cataldo (Ita) Quick Step | |
105 Michael Albasini (Sui) Team HTC - Columbia | |
106 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step | |
107 Addy Engels (Ned) Quick Step | all s.t. |
108 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto | 9:54 |
109 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo | 11:21 |
110 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto | |
111 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto | |
112 Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions | all s.t. |
113 Alan Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi | 11:54 |
114 Markus Fothen (Ger) Team Milram | 13:26 |
115 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne | 14:15 |
116 Trent Lowe (Aus) Garmin - Transitions | |
117 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi | both s.t. |
118 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions | 19:55 |
119 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank | |
120 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana | |
121 Juan Javier Estrada (Esp) Andalucia - Cajasur | |
122 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto | |
123 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto | |
124 Francesco Reda (Ita) Quick Step | |
125 Fuyu Li (Chn) Team Radioshack | |
126 Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto | all s.t. |
DNF Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini | |
DNF Artur Gajek (Ger) Team Milram | |
DNF Ben Hermans (Bel) Team Radioshack | |
DNF Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux | |
DNF Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini | |
DNF Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto | |
DNF Francisco Perez (Esp) Caisse d'Epargne | |
DNF Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions | |
DNF Javier Ramirez (Esp) Andalucia - Cajasur | |
DNF Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo | |
DNF Marcos Garcia (Esp) Xacobeo Galicia | |
DNF Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne | |
DNF Rafael Valls (Esp) Footon-Servetto | |
DNF Rodrigo Garcia (Esp) Xacobeo Galicia | |
DNF Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini | |
DNS Antonio Piedra (Esp) Andalucia - Cajasur | |
DNS Linus Gerdemann (Ger) Team Milram | |
GC | |
1 Alejandro Valverde (Esp) Caisse d'Epargne | 22:54:56 |
2 Christopher Horner (USA) Team Radioshack | at 0:01 |
3 Joaquin Rodriguez (Esp) Team Katusha | 0:34 |
4 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto | 0:38 |
5 Benat Intxausti (Esp) Euskaltel - Euskadi | s.t. |
6 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank | 0:45 |
7 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia | 0:54 |
8 Robert Gesink (Ned) Rabobank | |
9 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux | both s.t. |
10 Dries Devenyns (Bel) Quick Step | 1:16 |
11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto | s.t. |
12 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions | 1:21 |
13 Haimar Zubeldia (Esp) Team Radioshack | s.t. |
14 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia | 1:25 |
15 Samuel Sanchez (Esp) Euskaltel - Euskadi | 1:36 |
16 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions | 2:00 |
17 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo | 3:04 |
18 Ivan Velasco (Esp) Euskaltel - Euskadi | 3:46 |
19 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia | 4:01 |
20 David Lopez Garcia (Esp) Caisse d'Epargne | 4:31 |
21 Paolo Tiralongo (Ita) Astana | 5:10 |
22 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack | 6:11 |
23 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia | 6:16 |
24 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha | 6:56 |
25 Daniel Navarro (Esp) Astana | 7:53 |
26 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini | 8:38 |
27 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha | 9:02 |
28 Manuel Vazquez Hueso (Esp) Andalucia - Cajasur | 9:31 |
29 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step | 10:26 |
30 Dominik Nerz (Ger) Team Milram | 11:00 |
31 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne | 11:19 |
32 David Loosli (Sui) Lampre-Farnese Vini | 11:24 |
33 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne | 11:56 |
34 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha | 12:40 |
35 Ezequiel Mosquera (Esp) Xacobeo Galicia | 13:04 |
36 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team | 13:35 |
37 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team | 14:08 |
38 Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team | 14:16 |
39 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux | 14:22 |
40 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank | s.t. |
41 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank | 14:27 |
42 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team | 15:12 |
43 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank | 15:58 |
44 Oscar Freire (Esp) Rabobank | 16:03 |
45 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale | 16:05 |
46 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale | 17:26 |
47 Grischa Niermann (Ger) Rabobank | 17:36 |
48 Egoi Martinez (Esp) Euskaltel - Euskadi | 18:46 |
49 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo | s.t. |
50 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux | 18:57 |
51 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux | 19:39 |
52 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana | 19:50 |
53 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel - Euskadi | 19:58 |
54 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha | 21:39 |
55 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale | 21:59 |
56 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini | 22:41 |
57 Dario Cataldo (Ita) Quick Step | 23:28 |
58 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne | 23:52 |
59 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram | 24:32 |
60 Aitor Perez Arrieta (Esp) Footon-Servetto | 25:02 |
61 David De La Fuente (Esp) Astana | 25:16 |
62 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank | 26:23 |
63 Andrey Zeits (Kaz) Astana | 27:23 |
64 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale | s.t. |
65 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank | 28:13 |
66 Paul Martens (Ger) Rabobank | 28:29 |
67 Sergio Paulinho (Por) Team Radioshack | 29:00 |
68 Bram Tankink (Ned) Rabobank | 29:02 |
69 Christian Knees (Ger) Team Milram | 29:30 |
70 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram | 29:32 |
71 Serafin Martinez (Esp) Xacobeo Galicia | 29:46 |
72 Ruben Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi | 30:04 |
73 Nicolas Portal (GBr) Sky Professional Cycling Team | 31:08 |
74 Charles Wegelius (GBr) Omega Pharma-Lotto | 31:08 |
75 Michael Albasini (Sui) Team HTC - Columbia | 31:17 |
76 Delio Fernandez (Esp) Xacobeo Galicia | 32:58 |
77 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step | 32:58 |
78 Davide Malacarne (Ita) Quick Step | 33:06 |
79 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha | 33:41 |
80 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia | 34:06 |
81 Manuel Calvente (Esp) Andalucia - Cajasur | 34:28 |
82 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha | 34:44 |
83 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team | 36:25 |
84 Davide Vigano (Bel) Sky Professional Cycling Team | 36:49 |
85 Rasmus Guldhammer (Den) Team HTC - Columbia | 36:51 |
86 Kjell Carlström (Fin) Sky Professional Cycling Team | 37:20 |
87 Gustavo Cesar (Esp) Xacobeo Galicia | 38:23 |
88 Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini | 38:33 |
89 Maxim Gourov (Kaz) Astana | 40:19 |
90 David Zabriskie (USA) Garmin - Transitions | 42:57 |
91 Iban Mayoz (Esp) Footon-Servetto | 43:37 |
92 Gianni Meersman (Bel) Française Des Jeux | 43:54 |
93 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions | 43:54 |
94 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux | 44:50 |
95 Matthew Busche (USA) Team Radioshack | 45:25 |
96 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank | 45:30 |
97 Addy Engels (Ned) Quick Step | 45:40 |
98 Bauke Mollema (Ned) Rabobank | 47:22 |
99 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto | 47:35 |
100 Matthias Russ (Ger) Team Milram | 50:37 |
101 José Luis Arrieta (Esp) AG2R La Mondiale | 53:25 |
102 Andre Steenson (Den) Team Saxo Bank | 54:05 |
103 Alberto Benitez (Esp) Footon-Servetto | 54:51 |
104 Gonzalo Rabunal (Esp) Xacobeo Galicia | 58:30 |
105 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini | 1:00:09 |
106 Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale | 1:01:19 |
107 Sergio Carrasco (Esp) Andalucia - Cajasur | 1:02:10 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |